Сторінки історії
Бібліотека: сходинки, які ведуть в життя
Обласна дитяча бібліотека ім. М. Островського – найбільша книгозбірня серед дитячих бібліотек регіону, центр позашкільної освіти, осередок дитячого життя.
Вперше вона відкрила свої двері 20 лютого 1921 року. Як повідомляла в 1921 році газета окружкому «Знамя труда»: «В неділю, 20 лютого 1921 року відбулось відкриття загальноміської дитячої бібліотеки, організованої бібліотечною секцією відділу народної освіти при районній бібліотеці «СМЕПО». Бібліотека нараховує до 3-х з лишком тисяч томів, що дає можливість ширше розгорнути бібліотечну роботу з дітьми».
Минали роки, змінювалися завідуючі і працівники, бібліотека міцніла, бо кожний із них залишав частинку своєї душі у цьому книжковому храмі для маленьких сумчан. Так,в 1924 році бібліотека мала вже 9 тисяч книжок і трьох бібліотекарів. На час створення Сумської області, в січні 1939 року дитяча бібліотека одержала статус обласної. Напередодні війни вона мала книжковий фонд близько 20 000 примірників, добре обладнане приміщення, читачами її були більше 3000 дітей.
Але прийшла війна. 30 вересня 1941 р. під час бомбардування Сум приміщення бібліотеки було зруйноване, книжки і меблі повністю згоріли.
Після визволення Сум від фашистів вже 10 вересня бібліотека почала обслуговувати читачів. Усю зиму бібліотекарі працювали в неопалюваному приміщенні. Через повну втрату фонду бібліотека працювала лише як відділ при обласній бібліотеці ім. Н.К. Крупської.
І лише 15 березня 1944 року обласну дитячу бібліотеку було відновлено. В ній працювало 3 чоловіки, але вони розгорнули активну роботу по залученню дітей до бібліотеки. До кінця року бібліотекарям вдалося зібрати від населення міста 1400 книжок, 990 прим. бібліотека одержала з Держфонду.
В 1944 р. бібліотека передплачувала для читачів 13 газет і 27 журналів. З часом держава стала виділяти більше коштів на потреби бібліотеки і за рахунок цього вона поповнює свій книжковий фонд.
Декілька разів бібліотека міняла своє місцезнаходження, а в 1966 році одержала нове приміщення в центрі міста, в якому знаходиться і до цього часу.
Чимало зусиль довелося докласти колективу бібліотеки, щоб зберігши традиції та використавши інновації створити в новому приміщенні гармонійну атмосферу книжкового царства, що панує в бібліотеці і донині.
Сьогодні Сумська обласна дитяча бібліотека ім. М. Островського – є головним потужним науково-методичним, консультативним, інформаційно-бібліографічним і координаційним центром з питань організації бібліотечного обслуговування дитячого населення Сумської області.
Щороку її відвідують понад 15 тисяч користувачів: дітей, вчителів, вихователів дитячих садків, батьків, студентів. До їхніх послуг 167 тис. примірників документів, 194 назви газет та журналів, методично-бібліографічні матеріали, теки-накопичувачі краєзнавчого змісту, традиційний довідково-бібліографічний апарат та електронний каталог, який містить дані про нові надходження книг, брошур, періодичних видань, АВД.
Обласна дитяча бібліотека ім. М. Островського – це сучасний культурний, інформаційний і просвітницький центр, що складається з 5 відділів. До послуг користувачів просторі читальні зали, сучасне мультимедійне і комп’ютерне обладнання, Пункт вільного доступу до Інтернету. З появою Інтернет-послуг значно зростає якість обслуговування користувачів, оскільки до наявних друкованих ресурсів бібліотеки додаються електронні повнотекстові видання та бази даних, доступні через мережу Інтернет. В бібліотеці створена мережа з 19 АРМ, продовжується робота по створенню власних інформаційних ресурсів бібліотеки та поповнення автоматизованих баз даних (АБД). З січня 2010 року бібліотека є учасником корпоративного проекту обласних дитячих бібліотек України з обміну електронними бібліографічними записами періодичних видань «КОРДБА», що дає змогу користувачам бібліотеки отримувати швидко і своєчасно потрібну інформацію з періодичних видань.
В бібліотеці створено належні умови для диференційованого бібліотечного обслуговування користувачів міста, змістовно діють клуби за інтересами і читацькі об`єднання, проводиться постійна робота по налагодженню та зміцненню плідних стосунків зі школами, позашкільним установами.
Пріоритетними напрямками діяльності бібліотеки є залучення дітей до книги і читання, допомога навчальним закладам в інформаційному забезпеченні навчального процесу, надання батькам і педагогам інформаційної підтримки у вихованні дітей, популяризація документів до знаменних і пам’ятних дат, організація змістовного дозвілля дітей під час канікул, надання інформаційних послуг обдарованим дітям, дітям з особливими потребами, впровадження сучасних інформаційних технологій, методичне забезпечення функціонування бібліотек області, що обслуговують дітей.
Бібліотека є активним учасником реалізації проектів як всеукраїнського, так обласного і районного рівнів, залучаючи до їх проведення різноманітні установи та організації. Це літературно-творчі акції, програми підтримки і розвитку дитячого читання, програми літніх читань, читацькі марафони, конкурси тощо.
Бібліотекарі активно працюють над оновленням та модернізацією традиційних форм популяризації книги та дитячого читання, ведуть постійний пошук цікавих форм масової роботи, які б відповідали очікуванням користувачів-дітей, несли пізнавальну інформацію, були видовищними, емоційними та привабливими.
Підвищенню престижу читання сприяє Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Театралізовані свята та пізнавально-розважальні заходи: ігри, вікторини, конкурси, турніри, які проводяться протягом Тижня, є найбільш ефективною формою залучення дітей до книги.
Залученню дітей до читання сприяють також конкурси «Найкращий читач року», «Книжкове літо» та ін.
Пріоритетним напрямком діяльності бібліотеки є надання особливої уваги і турботи дітям з обмеженнями життєдіяльності. Бібліотека вже багато років поспіль активно співпрацює з відділенням соціально-побутової адаптації інвалідів з розумовою відсталістю «Спільнота» ТЦ «Берегиня», Сумським обласним центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів, Сумською спеціальною ЗОШ, Косівщинською школою-інтернат для дітей з вадами слуху, НВК № 37 для дітей з вадами зору.
Працівники бібліотеки намагаються донести книгу до кожної дитини і пропонують їх увазі цікаві пізнавально-розважальні заходи, які проходять у дружній, теплій атмосфері. Вистави лялькового театру «Кукляндія», який діє у відділі естетичного виховання, користуються великою популярністю серед користувачів-дітей з обмеженими фізичними можливостями.
Для користувачів-дітей з обмеженими фізичними можливостями як в бібліотеці, так за місцем їх навчання та реабілітації бібліотека проводить щорічно близько 80 заходів.
Одним із пріоритетних напрямків діяльності бібліотеки є підтримка та розвиток дитячої творчості. Відділ естетичного виховання обласної дитячої бібліотеки ім. М. Островського щорічно організовує 10-12 виставок дитячої творчості, 4-5 творчих зустрічей з обдарованими дітьми та концертів.
У рамках літературно-мистецької вітальні «Акорди творчого єднання», яка діє на базі Сумської обласної гімназії-інтернат для талановитих та творчо обдарованих дітей, за цільовою комплексною програмою «Акорди творчого єднання» (запроваджена в з 2006 року), бібліотека проводить до 20 масових заходів щорічно.
Активно працює бібліотека в період літніх канікул з пришкільними та дитячими оздоровчими таборами «Сонячний» і «Зоряний». Екскурсії до бібліотеки цікаві та змістовні заходи, підготовлені бібліотечними працівниками, стимулюють інтерес дітей до книги і читання, до організації їх дозвілля в дружбі з книгою.
Бібліотека – науково-методичний центр не тільки для дитячих бібліотек області, а й для бібліотек усіх систем і відомств, що обслуговують дітей. Вона надає науково-методичну та консультативну допомогу, забезпечує систему підвищення професійної освіти бібліотекарів, вивчає актуальні проблеми бібліотечного обслуговування дітей в області.
Колектив бібліотеки, перебуваючи у постійному творчому пошуку, робить все можливе, щоб не втратити вірність і любов своїх читачів.