Шапка
40000, м. Суми, вул. Петропавлівська, 51 тел./факс 8(0542) 22-00-82 E-mail:sodb@ukr.net
Menu2
Menu1
Menu1
Menu1
Menu4
Menu5
Menu3
Menu16
Menu3
Menu5
Menu14
Menu3
Menu3

Осінні цікавинки

Осінь в українських парках

      Осінь – особлива пора року. Вона просякнута якоюсь чарівною атмосферою. Сотні кольорів на деревах, кришталево чисте холодне повітря, кожен промінчик сонця на вагу золота. Пропонуємо вам помандрувати в парки України де найкраще всього можна відчути осінь.
      Серед київських парків своєю вишуканістю і мальовничістю причаровує Маріїнський парк. Його було закладено у 1875 році коштом імператриці Марії Олександрівни в англійському стилі – з великими газонами, несиметричною розбивкою алей і розмаїтою флорою. У 1900 році парк прикрасили чавунним фонтаном.
      У місті Біла Церква, Київської області (на відстані 80 кілометрів від Києва) розташований найбільший в Україні дендрологічний парк «Олександрія». Його площа складає понад 297 гектарів. Створений парк «Олександрія» у 1793 році. Над ландшафтом парку працював не один світовий ландшафтний архітектор. Парк відрізняється винятково продуманим і мальовничим плануванням, основу якого становить Велика галявина площею 10 га. Мала галявина – 4 га, діброва – 48 га з ділянками 200-літніх дубів і дивовижна мережа алей завдовжки 20 км. Вони мають назви: Головна, Липова, Березова, Соснова, Грабова, Солов’їна, Ялинкова, Декабристів, а також романтичні алеї Любові та Грацій. Усю цю розкіш підкреслюють річка Рось, безліч декоративних водойм (21 га) і обгороджений інтимний сад «Мур» (3 га), багатий на рідкісні рослини та оригінальні лабіринти. Окрасою є безліч архітектурних споруд і паркових скульптур.
      Тростянецький дендрологічний парк був заснований у 1834 році нащадком гетьманського роду Іваном Скоропадськими. Розташований у селищі Тростянець Ічнянського району Чернігівської області.Парк займає територію понад 204 гектари. Роботами щодо створення парку керував учений садівник з Ельзасу Карл Шлінглоф (Шлінгер). У результаті натхненної праці багатьох робітників з 1861 по 1881 рр. на площі 30 га були насипані гори заввишки 35 м: Мохната, Дідова, Сторожова, Ротонда. Їхні вершини прикрашали альтанки (не збереглися). Лише Дідову гору «охороняє» половецька баба. На місці викопаних котлованів з’явилися мальовничі ставки із дивовижно оформленими берегами: Леб`яжий, Куциха. Разом з Безіменним ставком площа водної акваторії становить 10,4 га.
      Для оздоблення парку рідкісні види рослин завозилися з усієї Європи – з розсадників Петербурга, Риги, Парижа, Криму. Нині на території дендропарку зібрано 770 порід і різновидів дерев і чагарників. Вдало підібрані і розміщені рослини утворюють безліч надзвичайно гарних пейзажів. Незабутнє враження справляють і велика дзеркальна водна поверхня, і ламана лінія ставків, і схили балок, рукотворні гори й узлісся. Споруджена біля палацу гребля зумовила в річищі Тростянця Великого ставка завдовжки 1,3 км, завширшки 100 м і завглибшки 8-10 м. тут вільно почуваються численні лебеді – окраса парку. Треба відзначити також велике розмаїття дерев хвойних порід, які ніколи не скидають свого зеленого вбрання і радують око у будь-яку пору року.
      Уманський дендрологічний парк «Софіївка». На площі парку у 179 гектарів росте понад 2000 видів дерев та кущів. Заснований у 1796 році власником міста Умань, магнатом Станіславом Щенсним Потоцьким та названий на честь його дружини Софії Вітт-Потоцької.
      Уявіть, парк має навіть власну планету, точніше планета № 2259 у 1985 році отримала назву «Софіївка».
      Умовно розділимо парк на 5 частин. У південній частині парку обов'язково побувайте в Будинку творчості вчених Національної академії наук України, біля невеличкого Женевського озера, яке виникло в 30-х роках XX столітті, також у дерев'яній альтанці Грибок і на Тарпейській скелі, яка названа як південно-західна стіна Капітолійської фортеці Стародавнього Риму.
      В основу композиційного рішення центральної частини парку покладені сюжети з міфології Стародавньої Греції та Риму: венеціанський міст, фонтан «Змія» посеред Нижнього ставу, грот Каліпсо, статуя Гермеса, статуя давньогрецького поета-драматурга Евріпіда, Великий водоспад, грот страху та сумніву, Західний грот та місток Площа Зборів.
      Східна частина порадує гротом Локетек та Горішок, Долиною гігантів, Темпейською долиною, гротом Каліпсо, гротом Фетіди, павільйоном Фазанника, остров кохання, Амстердамським шлюзом, і підземною річкою Ахеронт.
      Біля входу у західну частину парку розташований розарій із 5000 екземплярів троянд. У цій частині обов'язково відвідайте китайську альтанку.
      Північну частину парку називають англійським садом, на території якого росте найбільша кількість екзотичних дерев та кущів.
      На західній околиці м. Тростянець Сумської області розташований парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Тростянецький». Основою парку є дібровний масив природного походження. Композиційну вісь його становить каскад з трьох штучних водойм загальною площею 18,4 га, дві з яких було утворено на початку ХІХ століття, шляхом побудови двох дамб на річці Тростянець, а третя – у 80-х роках уже ХХ століття.
      В природному деревостані парка – пам’ятки ростуть дуби віком 350-400 років з низько опущеними широкими кронами. які є характерними для дерев, що виросли на свободі, чи, принаймні, не в густому стоянні. Дерева інших видів (ясен, клен, липа) мають значно менший вік. Нині в його живій колекції зібрані представники 40 родин. Найбільшим видовим різноманіттям представлені розові (55 видів і форм), бобові (20) та соснові (близько 30 видів).Поряд з місцевими видами на території парку ростуть вихідці з різних регіонів України, природних зон, країн і континентів. Добре почуваються тис ягідний – із західних районів України, Криму, Західної Європи, Прибалтики та Кавказу; горіх маньчжурський – із Далекого Сходу; модрина сибірська – з Сибіру Росії, європейська – з центральної Європи; кипарисовик горіхоплодний, модрина японська, софора японська, хеномелес японський, горіх Зібольда – з Японії; айлант – з Китаю; дуб каштанолистий – з Азербайджану та Ірану та інші. Особливо вражає велика кількість вихідців з Північної Америки, що добре прижилися. Це сосни Веймутова та Банкса, ялини канадська та Енгельмана, псевдотсуг тисолиста і сиза, дуби північний і крупноплідний, ялиці одноколірна та бальзамічна, гікорі білий і гіркий, клен сріблястий, черемха пізня, гіркокаштан червоний, кипарисовик Лавсона, яловець віргінський тощо.
      Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Тростянецький» має значну історичну, наукову та естетичну цінність. Про останнє свідчить і той факт, що щороку тут відбуваються міжнародні пленери художників – пейзажистів, окремі картини яких зберігаються в галереї міста.

Краєзнавчий блог: Рідний край вивчай та знай

АКТУАЛЬНІ
РУБРИКИ

Сторіччя Української революції
1917-1921 рр.


Ярослав Мудрий - князь київський

Сумщина олімпійська

Краєзнавчий атлас Сумщини

Благодійні акції
До 75-річчя
утворення
Сумської областіДо 200-річчя
Т.Г. ШевченкаЛіто. Книга.
Бібліотека.

Анализ веб сайтов