Шапка
40000, м. Суми, вул. Петропавлівська, 51 тел./факс 8(0542) 22-00-82 E-mail:sodb@ukr.net
Menu2
Menu1
Menu1
Menu1
Menu4
Menu5
Menu3
Menu16
Menu3
Menu5
Menu14
Menu3
Menu3

Країна Знань


Слово "школа" походить від грецького слова "сколе", що означає "дозвілля". Таких шкіл, які ми звикли бачити зараз, в Стародавній Греції не було. Філософи та їх учні збирались у вільний час разом і сперечалися з різних питань. Школи відвідували тільки хлопчики вільних родин. Великий грецький філософ Платон був першим вчителем, який організував навчання в місці, яке називав «академією». Термін навчання складав 3-4 роки.

Давні школи розташовувалися на майданчиках, де тренувалися військові або проводилися паради. Майданчики ці називалися гімназіями. Пізніше Аристотель назвав свою школу ліцеєм. Цікаво, що в Німеччині школи почали називати гімназіями, у Франції – ліцеями, а в Шотландії – академіями. Всі ці три назви збереглися до наших часів. Жодна зі шкіл не була схожа на сучасну. Це були місця для дискусії. Пізніше почали навчати школярів грамоти.

У 1650 році 58-річний єпископ протестантської общини Чеських братів – він же великий педагог і гуманіст ХVII століття - Ян Амос Коменський придумав геніальну систему масового "навчання всіх і всьому". Тобто, фактично придумав нашу з вами школу.

Він вперше розсортував учнів за віком по класах; він розділив грамоту на декілька учбових дисциплін; написав перший підручник; ввів поняття: "учбовий день", "урок", "оцінка", "вправа". Встановив єдиний день початку занять, щоб дітей в школу приймати не коли завгодно, але лише один раз в рік, "краще восени... і вести їх весь рік, нікого вже не приймаючи і не відпускаючи".

Вважається, що він придумав і канікули ... але, що стосується канікул, та поява їх в університетському житті мала сувору причину – чуму. Саме вона кожне літо викошувала значну частину міського населення Європи, і, щоб хоч в якійсь мірі уникнути епідемії, магістри придумали … канікули.

А всі діти чекають канікули з нетерпінням. Школярі 19 століття не могли радіти, як нинішні діти. Адже, по суті, у них майже ніяких канікул і не було. Ті, хто жив у місті відправлялися на тижневі канікули після трьох місяців навчання. А для сільських дітей відпочинком вважалася поїздка додому для збору врожаю.

1 вересня йдуть в школу діти 122 країн – вся Америка і Європа. 1 січня навчальний рік починається в 43 країнах. У 16 країнах він починається в березні, а в 10 – в серпні. Так, у Японії навчальний рік триває з 1 квітня по 1 березня. Діти відпочивають всього один місяць. Один місяць відпочивають також в Індонезії (у січні) та в Індії (у квітні). У Норвегії та Мозамбіку канікули тривають 2 місяці. У Аргентині, Еквадорі, Панамі, Сіднеї учні відпочивають аж 4 місяці. У Франції немає чіткого терміну початку навчального року. Він може починатись 1 вересня в одних районах, і 15 вересня в інших. А в Чехії шкільні канікули бувають взимку і влітку. Літні канікули тривають 2 місяці.

У різних країнах існують різні системи оцінки знань учнів. Якщо в Угорщині і Югославії 5 – найвища оцінка, а 1 – найнижча, то в Чехії все навпаки – «п'ятірка» вважається найгіршою оцінкою, а «одиниця» - кращою. У школах Голландії та Румунії ставлять оцінки від 1 до 10. У Франції в ліцеях введена 20-бальна шкала оцінювання.

А знаєте ви що…

  • У 1565 р. з'явився перший буквар для навчання дітей, виданий першодрукарем Іваном Федоровим.
  • Професія шкільного вчителя в Японії була споконвічно чоловічою. Жінок серед японських викладачів менше половини. У більшості шкіл Японії немає їдалень, а діти обідають прямо в класі.
  • У Чехії шкільні вчителі ведуть кілька дисциплін. Приміром, один педагог викладає фізкультуру і математику, інший - чеську мову, спів і хімію.
  • У Фінляндії не прийнято викликати учня, якщо він не виявив такого бажання. В цій країні вважається неприйнятним виставлення недоліків учнів перед однокласниками. У фінських школах в класі працює одночасно два викладачі - вчитель і його помічник.
  • Директор школи в Швеції може перевести талановитого учня в наступний клас, не чекаючи кінця навчального року, щоправда, для цього потрібна згода батьків.
  • В Ірландії діти 6-15 років в обов'язковому порядку повинні відвідувати школу. У студентів відвідування занять є вільним.
  • Учні в школах Норвегії розділені на вікові групи - початкові класи, 14-річні підлітки і 18-річна молодь. До 8 класу дітям в норвезьких школах не ставлять позначки.
  • А ви знаєте, що такі великі уми людства як Чарльз Діккенс, Томас Едісон, Марк Твен, Ноель Ковард не закінчували навіть початкових класів.
  • А ось американські школярі, як і всі інші, мабуть більше люблять дивитися передачі, ніж вчитися. Адже в середньому вони витрачають 14 тисяч годин на їх перегляд, а от на навчання на дві тисячі годин менше.
  • А ось успішність і поведінка в школі зовсім не говорить про те, що дитина буде успішною або навпаки. Адже сьогодні є безліч прикладів, де всім відомі школярі доставляли безліч турбот і проблем своїм вчителям. Наприклад, Білл Гейтс, ще будучи підлітком, зламав комп’ютер в школі. Крім того, він отримав доступ до секретної інформації. Швидше за все, ви думаєте, що його суворо покарали за це. А ось і ні. Комп’ютерний центр у Сіетлі взяв його на роботу, щоб він перевіряв їх програми.
  • Всі знають про великого винахідника Т. Едісона, але мало кому відомо, що його відправляли додому із запискою про те, що він неслухняний учень. А все тому, що він був звичайною «чомучкою», що і вивело з себе вчителя.

Незвичайні школи

Більшість шкіл планети в чому схожі між собою – учні вирушають туди вранці і повертаються додому до обіду з оберемком домашніх завдань. Але існують, виявляється, абсолютно дивовижні та унікальні школи, кардинально відрізняються від поширених стандартів.

Важкодоступна початкова школа, Китай

Гулу – маловідоме селище, розташоване в гірській місцевості Ханьюань китайської провінції Сичуань. Єдиний спосіб дістатися до села – це «шлях Луома» – дорога з численними зигзагоподібними поворотами, вузькими проходами між кам’яними стінами і похиленими мостами. На одній з гір, що оточують селище, знаходиться початкова школа села.

Донгзхонг Мід, Китай – початкова школа в печері в гірському селі Мяо в китайській провінції Гуйчжоу. Ця провінція – один з найбідніших регіонів Китаю, який отримував дуже мало урядових дотацій. У 1984 році місцеве співтовариство прийняло рішення облаштувати школу в гірській печері. Місця там виявилося достатньо для 9 викладачів і майже 200 учнів…

Багато учнів витрачали на дорогу до школи і назад близько 6 годин, але іншої школи в околицях не було. Проіснувала школа 23 роки, після чого влада закрила її, заявивши, що Китай – це «не співтовариство печерних людей».

Школа в човні, Бангладеш

Два рази на рік в Бангладеш переживає повені, під час яких мільйони жителів залишаються відрізаними від великої землі, електроенергії та предметів першої необхідності. Для дітей, природно, стає неможливо відвідувати школу. Для боротьби з проблемами, викликаними щорічними повенями, некомерційна організація Shidhulai Swanirvar Sangstha придумала блискуче рішення – плаваючі будинки, медичні центри і школи.

Організацією відкрито близько 100 човнових шкіл, кожна з яких отримує необхідну енергію від сонячних батарей, обладнана ноутбуком, доступом в Інтернет і невеликою бібліотекою. При цьому школа сама забирає дітей з дому вранці і розвозить після занять їх по домівках, подібно шкільному автобусу.

Школа Террасет в підземеллі, США

Учні американської школи Террасет — майже діти підземелля. Школа була побудована в середині 1970-х років, коли США потрясла енергетична криза. У країні був введений режим економії енергії, яка використовувалася в тому числі і для опалювання шкіл. У місті Рестон побудували школу Террасет: розрівняли пагорб, звели на цьому місці будинок, а потім засипали його землею. Природне земляне покриття давало тепло і зберігало енергію. Сьогодні Террасет – це не тільки найбільш енергозберігаюча школа в країні, але й одна з головних туристичних визначних пам’яток Рестон.



Краєзнавчий блог: Рідний край вивчай та знай

АКТУАЛЬНІ
РУБРИКИ

Сторіччя Української революції
1917-1921 рр.


Ярослав Мудрий - князь київський

Сумщина олімпійська

Краєзнавчий атлас Сумщини

Благодійні акції
Анализ веб сайтов