На головну - До переліку карт

Райони Сумщини

Середино- Будський район
Ямпільський район
thumb large

ГЛУХІВСЬКИЙ РАЙОН

Площа: 1700 км2
Населення: 23 087 (на 1.02.2016)

Історія Глухівського району — це історія Сіверських земель. Місто вперше згадується в Іпатіївському літопису 1152 р. як місто Чернігівського князівства. Від середини XIII до середини XIV ст. місто було центром Глухівського удільного князівства, залежного від Золотої Орди. 1503 р. увійшло до складу Російської держави. У 1618 р. відійшло під владу шляхетської Польщі. У 1654 р. глухівчани присягнули на вірність Російській державі. Місто стало центром однойменної сотні Ніжинського полку, отримало Магдебурзьке право. У 2-й половині XVII ст. Глухів став одним із найбільших в Україні центрів із виготовлення мідних виробів, а до кінця 18 ст. – великим промисловим і одним із найбільших в Україні культурних центрів. Тут більше 30 років існувала перша в Україні і Росії школа підготовки співаків і музикантів для придворного хору і оркестру; єдина в Лівобережній Україні книжкова крамниця, бібліотека на 1200 книг, кріпосний театр гетьмана Розумовського. Гордість Глухова – учительський інститут, заснований у 1874 р. (нині – педагогічний університет), який у різний час закінчували Олександр Двоженко, Сергієв-Ценський, Володимир Нарбут та інші.

Серед уродженців Глухівщини - композитори Березовський і Бортнянський, поет-акмеїст Володимир Нарбут, художник-графік Георгий Нарбут, письменник і педагог Гоголя і Гребінки Калужинський та багато інших. У різний час у Глухові бували Михайло Ломоносов, Григорій Сковорода, Микола Гоголь, Тарас Шевченко, Дмитро Фонвізін, Михайло Глінка та інші. Шевченко свої враження про Глухів передав в оповіданні «Капітанша». 4-16 листопада 1708 р. Петро I із Глухова керував військовою операцією проти шведів і в одному зі своїх наказів назвав його знаним і великим містом.

З 1708 р. Глухів був резиденцією гетьманів Лівобережної України, в 1722-1727, 1764-1786 р. – тут знаходилася Малоросійська колегія, а в 1734-1750 р. - «Правління гетьманського уряду». Тому Глухів називають гетьманською столицею, а візитівкою району може бути тільки булава - символ влади.

Глухівський район
thumb large

Сумська область

Сумська область – область у північно-східній частині України; охоплює частини Середньоруської височини і Придніпровської низовини. Утворена 10 січня 1939 року. Центр – місто Суми.

Площа 23,8 тис. км2. Станом на 1 січня 2018 р., за оцінкою Головного управління статистики в Сумській області, чисельність населення Сумської області становила 1094,3 тис. осіб.

Національний склад за переписом 2001 р.: українців – 88,8%, росіян – 9,4%, інших – 1,8%.

До складу області входять 18 районів, 15 міст, з яких 7 обласного значення: Суми, Глухів, Конотоп, Лебедин, Охтирка, Ромни, Шостка та 8 районного значення, 20 селищ міського типу, 1411 села, 55 селища, 20 селищних рад, 384 сільські ради.

Герб Сумської області – символічний знак, що виражає історичні й духовні традиції Сумщини. Автор герба – Ю.М. Шелковніков.

Прапор Сумської області – символічний знак, що відображає історичні та духовні традиції Сумщини. Автор прапора – Ю.М. Шелковніков.

Сучасні прапор і герб Сумської області затверджені 12 липня 2000 року 15-ю сесією Сумської обласної ради третього скликання.

thumb large

ШОСТКИНСЬКИЙ РАЙОН

Площа: 1211 км2
Населення: 20 623 (на 1.02.2016)

Люди тут жили 15 тис. років тому. Густі ліси, заселені дикими тваринами, багаті рибою ріки та озера сприяли процвітанню місцевого населення, яке в ХV-ХVІ ст. поповнилося біглими селянами з Правобережної України. На млинах мололи не лише зерно, а й деревне вугілля та селітру, яку продавали в Москву і Петербург на порохові заводи. У 1739 р. в Локотках (нині район Шостки) відкрився перший пороховий завод. З 1848 р. в Шостці стали виготовляти капсулі для рушниць. Так що «хімичили» шосткинці віддавна. А прославив Шостку на весь світ завод «Свема», що з 1931 р. постачав кіноплівку на всі кіностудії СРСР. «Свема» стала візитівкою району.

Одним із найвидатніших уродженців району є український письменник і мовознавець Пантелеймон Куліш (народився в містечку Вороніж), автор першої фонетичної абетки української мови, яка покладена в основу сучасного українського правопису.

Шосткинський район
Путивльський район
Кролевецький район
thumb large

БУРИНСЬКИЙ РАЙОН

Площа: 1100 км2
Населення: 24 991 (на 1.02.2016)

Перша згадка про Буринь зустрічається в «Списку руських городів далеких і близьких», яке належить до 1387–1392 років. З документа випливає, що до 80-х р. XVII ст. селище перебувало у володінні церкви. Населення займалося переважно землеробством і тваринництвом. Наприкінці XVIII ст. селище перейшло у володіння декільком поміщикам, почали розвиватися ремесла і торгівля. Ходили легенди про жорстокість місцевих поміщиків. Під час Німецько-радянської війни в густих лісах Буринщини орудували партизани. В післявоєнний час Буринський район був одним із кращих в област за сільськогосподарськими показниками, зокрема у тваринництві и виробництві цукру. Символ Буринського району - бичок.

Уродженцем району є народний артист України Віталій Васильович Білоножко. Ще одна гордість краю — відважний козацький ватажок Семен Гаркуша. Відомий народний месник, український Робін Гуд, 8 років прожив на горі Круглій, що на території Буринського району.

Буринський район
Білопільський район
Сумський район
thumb large

КОНОТОПСЬКИЙ РАЙОН

Площа: 1700 км2
Населення: 28 974 (на 1.02.2016)

Перша згадка про Конотоп датується другою половиною XVII ст. Це була фортеця, споруджена на болотистій річці Єзуч. В історії міста багато значущих подій, наприклад, широко відома Конотопська битва.

Конотоп розташований на важливому торговому шляху Москва – Київ, і це сприяло розвитку торгівлі. «Прославив» Конотоп письменник Квітка-Основ’яненко, показавши в повісті «Конотопська відьма» невігластво місцевого козацького старшини. У другій половині 18 ст. Конотоп став великим промислово-торговим центром. З відкриттям у 1869 р. головних залізничних майстерень, вокзалу і паровозного депо у міста почався новий етап розвитку. І нині Конотоп – найбільший залізничний вузол Сумщини і єдине місто області, де є трамвай. Тому візитівка міста – паровоз.

У с. Шпотівка Конотопського району народився всесвітньо відомий український, американський та німецький вчений у галузі механіки Степан Прокопович Тимошенко, батько теоретичної механіки, основоположник теорії міцності матеріалів, теорії пружності та коливань. Один із організаторів і перших академіків Української академії наук (УАН). Автор відомої теорії балок. Одним з його найкращих шкільних приятелів став Абрам Йоффе, з яким Степан підтримував дружні стосунки і в зрілому віці.

Конотопський район
Краснопільський район
thumb large

РОМЕНСЬКИЙ РАЙОН

Площа: 1900 км2
Населення: 33 122 (на 1.02.2016)

Ромни – давньоруське місто, розташоване на березі р. Ромен. Вперше згадується в «Повчанні Володимира Мономаха» 1096 р. Постійно потерпав від нападів орди, Литви, Польщі. Під час Північної війни тут відбувалися бойові дії. Король Швеції Карл XII розмістив тут свою штаб-квартиру.

У роменському театрі грав Щепкін, якого майбутній декабрист Волконський викупив до Москви. У Ромнах народився, виріс і працював відомий радянський фізик, академік Абрам Йоффе. У селі Пустовійтівка народився незабутній гетьман Калнишевський. Село Москалівка є батьківщиною Макаренка Миколи Омеляновича – видатного українського археолога і мистецтвознавця, який був страчений радянською владою через відмову в 1934 р. підписати акт про знесення Михайлівського Золотоверхого монастиря в Києві.

Роменщина є колискою талановитого український роду Потебні, з якого походять Потебня Олександр Опанасович – видатний український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч, доктор філології, професор, член-кореспондент Петербурзької АН з 1875 р., член багатьох (у тому числі зарубіжних) наукових товариств, лауреат Уваровської премії. Його брат – військовий та політичний діяч Андрій Потебня; сини – український ботанік Андрій Олександрович Потебня та електротехнік Олександр Олександрович Потебня.

Роменський район
Тростянецький район
Липово- долинський район
Велико- писарівський район
thumb large

НЕДРИГАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОН

Площа: 1025 км2
Населення: 24 524 (на 1.02.2016)

Городище Київської Русі свідчить про давню історію регіону. У 1839 р. в с. Кулішівка Недригайлівського району було знайдено скелет мамонта, у 1978 р. на цьому місці встановлено пам’ятник доісторичній тварині. Мамонт став візитівкою Недригайлівщини.

Видатним уродженцем Недригайлівського району (смт Терни) є український співак Анатолій Юрійович Мокренко, професор Національної музичної академії України, генеральний директор і художній керівник Національної опери України імені Тараса Шевченка, один із фундаторів і активний член Товариства української мови імені Т. Г. Шевченка.

У селі Курмани народився Дмитро Білоус – український поет, перекладач з болгарської мови, літературний критик, громадський діяч, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (за книжку «Диво калинове»), автор збірок гумору та сатири, книжок для дітей, статей, літературних розвідок про творчість українських письменників.

Село Хоружівка є батьківщиною двох відомих в усій Україні Ющенків – Президента України Петра Ющенка і поета Олекси Ющенка.

Недригай- лівський район
Лебединський район
thumb large

ОХТИРСЬКИЙ РАЙОН

Площа: 1284 км2
Населення: 26 482 (на 1.02.2016)

Від часу появи Охтирського острогу 1645 р. на берегу р. Охтирки історичних фактів накопичилось надзвичайно багато, однак пам’яток про них збереглося значно менше. Охтирщина – це музей церковної архітектури просто неба, і будь-який монастир чи храм міг би стати візитівкою району. Наприклад, Покровський собор, побудований за проектом Растреллі, за розпорядженням імператриці Катерини Петрівни. Охтирці можуть похвалитися планетарієм і тераріумом. Проте славу району в радянський період принесли нафтові родовища. Тому візитівкою Охтирщини можна вважати нафтовишку. Найвідомішим уродженцем міста є Іван Багряний - український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Уродженцями району є незабутній і неповторний гуморист Остап Вишня (Губенко Павло Михайлович) – український письменник, новеліст, класик сатиричної прозиХХ ст. та його старший і мнеш відомий брат –письменник-гуморист Василь Чечвянський (Губенко), якого було розстріляно за часів єжовщини у 1937 р.

Охтирський район